a man laying in the sand with a camera

Miejsce akcji: alejka w parku. Rekwizyty: kamera z filmem, światłomierz, patyk. Model: jeden, ale bardzo cierpliwy. Zadanie: zdobycie umiejętności fotografowania modela będącego w ruchu.
Fotografia człowieka, będącego w naturalnym ruchu, jest zawsze ciekawsza od takiej, na której model pozostaje w bezruchu. Zamiast fotografować bliską sercu osobę siedzącą w parku na ławce, warto pokusić się o zdjęcie wykonane podczas przechadzki. Bądźmy szczerzy: wykonanie takiego zdjęcia jest trudne. Szczególnie dla fotografa początkującego. Pierwszy krok mógłby wyglądać następująco: model stoi w alejce parkowej. Ustalić dla kamery taką odległość od modela, by mieścił się on cały w polu widzenia obiektywu. Tuż obok stóp rriodela położyć na ziemi patyk. Nastawić ostrość. Model odchodzi kilka kroków do tyłu, po czym wraca, kierując się wprost na fotografa. W chwili gdy przechodzi ponad leżącym na ziemi patykiem, fotograf naciska spust migawki. Przeprowadzenie opisanych czynności gwarantuje, że modelowi nie obetnie się stóp czy głowy.
Kolejne ćwiczenie: wszystko jak wyżej, z tym, że model nie idzie, lecz biegnie. Mając pewną wprawę można zrezygnować z położonego na ziemi patyka, wyszukując w pobliżu inne przedmioty naturalne, jak ławka czy drzewo, obok którego przejdzie, czy przebiegnie model w chwili przewidzianej na dokonanie zdjęcia.