FAQ

1. Czy możemy mówić sobie po imieniu?
- Jeśli tylko chcecie, to oczywiście:) jak najbardziej. Bliższe poznanie zaowocuje lepszą współpracą, która przełoży się na piękniejsze zdjęcia z Waszego ślubu.

 2. W jakim stylu fotografujesz?
- Zdjęcia ślubne to odmiana fotografii reportażowo- dokumentalnej i tej idei staram się być wierny.
Podczas swojej pracy staram się być niezauważalny. Nie ustawiam i niczego nie reżyseruję. Staram się łapać chwile i momenty takimi, jakimi są. Podczas sesji plenerowej zawsze pomagam Parze Młodej podczas pozowania do zdjęć. Staram się dbać o przyjemną atmosferę podczas sesji.

3. Jakiego używasz sprzętu fotograficznego?
- W swojej pracy zaufałem aparatom i obiektywom marki Nikon, której najlepiej sprawdzają się w fotografii ślubnej. Posiadam dwa aparaty Nikon D4 i D3s. Podczas zlecenia cały czas pracuję na dwa korpusy. Co daje mi dużą elastyczność i możliwość fotografowania z różnych perspektyw. Stosuję też najwyższej klasy obiektywy stałoogniskowe, które pozwalają rejestrować ostre, wyraźne zdjęcia o pięknych kolorach w każdych warunkach. Posiadam też lampy błyskowe.

4. Czy używasz lampy błyskowej?
- Podczas przygotowań, błogosławieństwa i ślubu zawsze staram się szukać doskonałego i pięknego światła zastanego, gdyż uważam, że ono tworzy piękno i magię fotografii. Lampami wspomagam się podczas wesela.

 5. Czy posiadasz uprawnienia do fotografowania w kościołach?
- Oczywiście. Nie wyobrażam sobie pracy profesjonalnego fotografa ślubnego bez stosownych uprawnień.  Przeszedłem stosowny kurs w Kurii i wiem jak należy zachowywać się w kościele.

6. Kiedy najlepiej zarezerwować termin? I czy jest podpisywana umowa?
- Termin najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem. Zazwyczaj jest to od 3 miesięcy do nawet 1,5 roku przed datą ślubu. Prowadząc firmę z każdą parą podpisuję umowę, która stanowi obustronne zabezpieczenie.

7. Kiedy ustalamy wszystkie szczegóły związane ze ślubem?
- Zawsze zachęcam abyśmy się spotkali  i wszystko omówili. Podczas spotkania ustalane są podstawowe sprawy takie jak: miejsce i data uroczystości, liczba gości, wybór odpowiadającego pakietu itp. Na około miesiąc przed ślubem Narzeczeni otrzymują mailem specjalnie przygotowany formularz zawierający szczegółowe pytania dotyczące dnia ślubu, jego przebiegu i sesji plenerowej. Formularz ten odsyłacie do mnie. Podczas ślubu i sesji mam go cały czas przy sobie. Formularz ten jest moim osobistym przewodnikiem.

8. Jak długo towarzyszysz Parze Młodej w dniu ślubu?
- W tym wyjątkowy dniu to Wy jesteście najważniejsi i jestem z Wami przez cały dzień. Zazwyczaj pracuję do przygotowań do końca oczepin (nie dłużej niż do 1:00 w nocy). Oczywiście istnieje możliwość aby został z Wami dłużej, jednak wymaga to wcześniejszego ustalenia.

9.  A co z sesją plenerową?
- Plener ma być dla Was dobrą zabawą. A może i nawet odrobiną szaleństwa. Gorąco zachęcam do wykonania sesji w dniu innym niż ślub(od poniedziałku do czwartku). Taka opcja daje Wam duże poczucie komfortu i luzu. Nie trzeba się martwić, że stroje się ubrudzą itp. Nie musimy się spieszyć. Podczas sesji plenerowej możemy odwiedzić kilka miejsc, które wcześniej wspólnie ustalamy. Przeważnie taka sesja trwa od 3 do 8 godzin. Jeśli sytuacja nie pozwala zrobić sesji w innym dniu, możemy ją wykonać w dniu ślubu w okolicy domu lub sali weselnej.

10. Czy istnieje możliwość wykonania pleneru w innym mieście, w górach, nad morzem lub za granicą?
- Oczywiście. Jako fotograf ślubny jestem przyzwyczajony do częstych podróży, nawet tych odległych. Taka sesja to wspaniała pamiątka i świetna zabawa. W swojej dotychczasowej pracy miałem okazję robić zdjęcia ślubne w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Wrześni, Warce, Trójmieście oraz górach i wielu innych wspaniałych miejscach. Szczegóły takich sesji ustalane są indywidualnie z Parą Młodą.

11. Jak długo będziemy czekać na gotowe zdjęcia i album?
- Zrobienie zdjęć w dniu ślubu i podczas pleneru to dopiero początek:) Najwięcej pracy, której Wy nie widzicie i która pochłania najwięcej czasu wykonuję podczas selekcji i obróbki zdjęć.  Do tego dochodzi przygotowanie odbitek, projektowanie albumów i płyt (nie stosuję gotowych szablonów), wykonanie prezentacji oraz wklejanie zdjęć do albumów. Maksymalny czas oczekiwania to 60 dni roboczych. Zazwyczaj staram się zrobić wszystko dla Was szybciej. Wyznaję zasadę, że fotografia nie lubi pośpiechu. Aby wszystko wyszło pięknie trzeba poświęcić temu wiele serca i czasu. Gwarantuję Wam , że warto poczekać :)

 12. Czy zlecasz pracę podwykonawcą?
- Absolutnie nie. Uważam, że takie postępowanie jest nieuczciwe wobec Pary Młodej i każdego innego klienta.  Wszystko robię samodzielnie. Mam swój wypracowany styl fotografowania i edycji zdjęć, który jest nie możliwy do osiągnięcia przez inne osoby. Podpisujecie ze mną umowę i to ja dla Was fotografuję i edytuję zdjęcia. Wyjątkiem jest produkcja albumów i odbitek, gdyż wymaga to specjalistycznych, drogich urządzeń. W tej kwestii współpracuje z najlepszymi firmami w Polsce.

 13. Czy możemy u ciebie wykonać też sesję narzeczeńską?
- Jak najbardziej :) Zawsze zachęcam Narzeczonych do wykonana takiej sesji. Jest to znakomita możliwość abyście poznali mój styl pracy i podejście do fotografii. Taka sesja pozwala też Wam zaprzyjaźnić się z aparatem. Zdjęcia z takiej sesji możecie wykorzystać jako prezenty dla rodziców, dziadków lub jako element zaproszeń ślubnych.

 14. Czy wykonujesz też inne zdjęcia?
- Moim głównym obszarem działalności jest fotografia ślubna i wszystko co z nią związane. Oferuje też fotografowanie chrztów, sesje rodzinne i dziecięce. Bardzo lubię też sesje portretowe.